top of page
  • scribd_edited
  • Goodreads
  • Google Scholar
  • wc-pinwheel
  • Kosmas

Bohuslav Reynek - Pod prahem svítá

  • Obrázek autora: Matouš Čihák
    Matouš Čihák
  • 3. 1.
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 4. 1.


Listopad toulá se krajinou, ryšavý koník s bílou lysinou.



Výbor básní Pod prahem svítá (2012) čtenáři současně otevírá jedinečný poetický i vizuální svět Bohuslava Reynka. Oba tyto světy se v knize harmonicky doplňují a dokazují, že jeden bez druhého by Reynkovu uměleckou tvorbu představily vždy neúplně. Jiřímu Reynkovi se podařilo vybrat a uspořádat básně svého otce do pestrého celku, ve kterém je možné sledovat jak umělecký, tak tematický vývoj Bohuslava Reynka. Básněmi i ilustracemi prostupuje duchovní vnímání koloběhu života, inspirace biblickými příběhy a hledání východisek z pocitů úzkosti, neklidu, viny, stesku a samoty – z pocitů, které s sebou přináší svět, z něhož se Bůh vytrácí. Anebo v něm pro nás Bůh nikdy tak úplně nebyl? Například v básni Nevím… Reynek nastiňuje, že přestože se u něj vše modlí, pochybuje nad vyslyšením svých tužeb. Ty připodobňuje k hroznům, které Bůh pokojně ve svých dlaních drtí, ale básník se přiznává, že neví, kdo bude pít vína vyslyšení.


Reynek ohledává svět kolem sebe a zachycuje vlastní poetikou události a prožitky (Otevírám do tmy…, Půst, Mrtvá kočka, Vzpomínka na samotu), roční rytmy venkova (Večer po žních, Jíní, Zimní krajina, Listopad), tradice (Štědrý den, O koledě, Masopust), předměty (Dveře, Kříž, Tyčky v plotě, Zasněžený práh), ale zejména přírodu, ke které se obrací pro útěchu (Straka na zahradě, Kozy v polích, Vajíčko v kukani, Husa v mlze, Ropucha, Škvoři, Kdoule). Z Reynkových básní je cítit lehkost i hravost s verši („Podzimní meze milé, nadešla naše chvíle…“), zvukomalebností („Za zdí záhad zahrada“ nebo „Čekání černá čejka kvílí“) a se slovy („oblaka útěchy“). Těmito básnickými prostředky, zdánlivě prostými, Reynek osobitě zachycuje propojení vnějšího a vnitřního světa jedince („Ve vůni zimy a jeseně sny vracejí se ztracené…“). Reynkova poezie, podobně jako jeho grafická tvorba, není zářivá, jasně zřetelná ani radostná, ale spíše setmělá, rozostřená a klidná, v níž je ale možné číst o kráse smířenosti a opravdovosti života.


Kniha získala Cenu za nejkrásnější knihu Vysočiny na 22. Podzimním knižním veletrhu 2012.

 

Recenze byla zveřejněna 3. ledna 2025 na Goodreads a Kosmas. Bibliografické údaje: Bohuslav Reynek


POD PRAHEM SVÍTÁ (kniha + CD) Transitus Irregularis: zhudebněné básně


Nakladatel: Petrkov, Havlíčkův Brod


Počet stran: 90 s

Vazba: vázaná

Rozměry: 14 × 17,5 cm

Vydání: 2012 (1. vydání)


EAN: 9788087595084

ISBN: 978-80-87595-08-4

Vybrané příspěvky
Archiv

V případě dotazů, prosím, kontaktujte autora nebo vydavatele:

© 2016-2025 Matouš Čihák
All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

All texts and illustrations may not be reused without prior consent from Matouš Čihák. To obtain permission to use the text, please contact author here
bottom of page